Sibirski limun nije potrebno preko zime unositi, ni štititi od mraza. Nije potrebno kalemljenje, ni rezidba, kaže naša sagovornica. Sredstva za zaštitu se ne koriste, tako da je dobijeni proizvod u potpunosti organski. Potrebno je povremeno prihraniti stajnjakom i zalivanje. A za uzvrat, dobijate drvo puno mirišljavih limunova.
Da je ovo zaista tako, lično smo se uverili kod Ljubinke Milutinović iz Kraljeva, koja u svom dvorištu već deset godina uzgaja stablo sibirskog limuna. Prepuno stablo plodova privlači radoznale prolaznike, koji se neretko raspituju i fotografišu. Prema rečima naše sagovornice, u veme kada je ona kupila sadnicu, njena cena je bila 70 maraka, ali je ona predložila kompenzaciju za sadnice smokve, koje je proizvela u svom dvorištu.
"Ovaj limun sam pre deset godina nabavila na pijaci, od čoveka koji je poznat po prodaji sadnica. Odmah sam ga zasadila u zemlju, gde je ostao i preko zime. Treće godine je počeo da cveta. Sada daje i do 30-40 kg limuna, a nekad i više. Od njega pravim sirupe, dodajem ga u slatko, dosta ga i poklanjam, a nešto čuvam i u zamrzivaču", objašnjava naša sagovornica.
Ovaj limun zri u periodu od septembra do oktobra i najbolji je kada padne na zemlju, tada je u potpunosti zreo. Razlikuje se od klasičnog limuna po tome što ima puno semenki, nije toliko sočan i manji je. Kora nije glatka kao kod običnog limuna, već je blago čupava. Ukus i aroma su poput kombinacije limuna i grejpfuta. Stablo je puno izuzetno oštrog trnja.
Seme se seje nabolje u jesen. U saksiju napunite pesak i tu ga posejte. Saksiju sa peskom preko čitave zime mora bit na otvorenom (napolju) radi stratifikacije. Krene da klija u proleće. Kad seme počne da klija presadite ga u saksiju sa humusnom zeljmom koju treba promešati sa 30 posto peska. Kada biljka naraste do nekih 15cm možete je presadit na željeno mesto.
Takode može da se seje i u prolećnom periodu ali seme pre toga mora biti 2 meseca u frižideru zajedno sa peskom u nekoj posudi radi stratifikacije. Nakon toga možete da posejete seme u neku posudu ili direktno u zemlju. Od sejanja, seme isklija za 30 do 50 dana, neračunajuci perijod stratifikacije u frižideru. Seme obavezno sejte na jedan od ova dva načina. Čim seme stigne, odmah ga posejte ili stavite u frizider. Ne sme stojati na suvom jer nakon nekih 30 dana može da izgubi klijanje, odnosno da dehidrira (osuši se). Inače seme se čuva u frižideru.
VIDEO PREZENTACIJA: